Artıları ve Eksileri ile Paylaşımlı Web Hosting

İngilizcesi shared web hosting olan paylaşımlı web hosting, kelime anlamından da çıkarılabileceği gibi, kullanıcıların aynı sunucuyu ortak kullanmalarıdır. En popüler olanı herkesin hemen ilk aklına gelebilecek olan WordPress’dir. En çok tercih edilen CMS (içerik yönetim sistemi) olan WordPress’in onlarca güzel hizmeti ücretsiz ya da ucuz bir şekilde sunmasının altında yatan gerçeklerin başında belki de paylaşımlı web hosting olması gelmektedir. Tabi ki her şeyde olduğu gibi böyle hosting servislerinin de artıları ve eksileri muhakkak olacaktır. Mantıklı olan her zaman artıları daha fazla olanı tercih etmek değil, belki de eksileri en az olanı tercih etmektir.

Fiyat açısından ilk olarak başlanırsa, aynı sunucu birden fazla siteye ev sahipliği yaptığı için bağımsız sunuculara göre oldukça ucuz ve ekonomik bir hizmet alınabilir. Burada aklımızdan çıkmaması gereken nokta ise gerçekten iyi bir hizmet alınıp alınamayacağıdır. Yani fiyat noktasında son derece mantıklı olan bu servis, kaliteli bir hizmet alımı noktasında kafamızda soru işaretleri bırakmaktadır.

Sunulan hizmet ile devam edecek olursak; firmalar kendi reklamlarını yaparken sınırsız alan, sınırsız bant genişliği ve sınırsız alan adı kullanımı gibi cümleler yazabiliyorlar. Fakat ortak kullanılan bir servis nasıl herkese sınırsız bir hizmet sunabilir? Tahmin etmek zor değil. Aslında bu tür paylaşımlı web hosting servisleri blog sitesini yeni kurmuş ya da küçük işletme sahibi kişiler için uygundur. Çünkü bu şekilde fazla kaynak tüketmez ve hizmet aldığınız şirkete bu anlamda bir yük olmazsınız. Onların sizin üzerinizden kazandığı paralar cabası… Sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça artık yük olmaya başlarsınız ve aldığınız hizmet şeklini değiştirmeniz önerilir. Ve bu da yukarıda artı olarak bahsettiğimiz fiyat uygunluğunu eksiye döndürür.

Diğer artıları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Teknolojik gelişmelerden uzak kalmazsınız.
  • Bilindik en popüler şirketlerin çalışanları oldukça profesyoneldir ve sitenizin sıkıntıları bunların ellerine emanettir.

Diğer eksileri ise kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Bağımsız sunuculara oranla site cevap süreleri uzundur.
  • Bazı hosting şirketleri gereğinden ve kapasitesinden fazla kullanıcıya hizmet vermek ister ve o zaman sitenizde yavaşlamalar ve hatta kapanmalar olabilir.

Alınan her hizmetin artıları ve eksileri muhakkak vardır. Önemli olan o andaki ihtiyaçlarımıza uygun en iyi servisi sunan bir hosting şirketi ile çalışmaktır.