Dedicated Hosting (Paylaşımsız Sunucu) Servisi Nedir?

Paylaşımsız Sunucu (Dedicated Server) Nedir?

Hosting hizmeti web siteleri için barınma alanı almamızı sağlayan bir hizmettir. Yani mevcut web sitesinin boyutuna göre internetteki sunuculardan alan kiralama servisidir. En basit haliyle, web sitelerinin genellikle boyutlarına göre farklı hosting tipleri bulunmaktadır.

İngilizce adıyla Dedicated Server olarak bilinen ve Türkçe’ye kiralık sunucu veya paylaşımsız sunucu olarak çevrilen sunucu ise bir çeşit barındırma hizmetidir. Fakat aslında “dedicated” kelimesinin tam Türkçe karşılığı “adanmış”tır.

Dedicated sunucunun diğer hosting hizmetlerinden farkı ise kullanıcılara bütün bir sunucuyu kiralama imkanı vermesidir. Yani bir sunucuyu birçok müşteriye paylaştıran hosting servislerinin aksine, dedicated sunucular tamamı bir müşteriye ayrılan sunuculardır. Kısaca, bütün bir sunucu bir müşteriye veya bir şirkete adanmıştır.

Dedicated (kiralık) sunucular tam anlamıyla profesyonel web siteleri için vardır. Çünkü içeriği çok olan, ziyaretçi sayısı fazla olan web siteleri daha fazla alana ve doğal olarak daha büyük bir sunucuya ihtiyaç duyar.

Dedicated Sunucu Avantajları

  • Bütün bir disk alanı, işlemci ve RAM (Bellek) bir müşteriye ait olduğundan daha fazla hacim sahibi olunur. Böylelikle veri saklamak veya web sitesi hacmi geliştirmek sorunsuzca gerçekleştirilebilir.
  • Web sitesindeki yüksek trafik halinde yavaşlama söz konusu olmaz. Çünkü dedicated sunucuların trafik hacimleri diğer sunuculara kıyasla daha fazladır.
  • Performans daha güçlü ve istikrarlıdır.
  • Dedicated sunucuya erişim sadece tek bir müşteriye ait olduğundan veri güvenliği açısından en güvenli hosting servisidir. Ayrıca siber güvenlik açısından da en güvenli hosting servisi budur. Çünkü tek bir sunucu tek bir müşterinin elinde olunca saldırganların sistem çökertme ihtimali düşüyor.

Dedicated Sunucu Dezvantajları

  • Tüm sunucu tek bir müşteriye ait olduğundan, tüm sunucunun gerektirdiği işler (bakım, sunucu yönetimi vs.) yine müşteriye ait olacaktır. Şirket tipindeki müşteriler genelde sunucuları için bilişim uzmanları ile çalışırlar.
  • Dedicated sunucu doğal olarak en pahalı hosting servisidir. Bazı şirketler düşük ücretlerle müşterilere kalitesiz hizmet sunabilirken, bazı şirketler de müşterilerden aşırı ücret talep edebiliyor. Bu nedenle dedicated sunucu servisi, doğru bir hosting şirketinden satın alınmalıdır.