Dedicated Hosting Servisi veya Dedicated Sunucu

Dedicated Sunucu Nedir?

Paylaşımsız sunucu olarak da bilinen dedicated sunucular en kapsamlı hosting servisidir. Web siteleri için internetten disk alanı almaya yarayan hosting servisleri sunucular aracılığıyla sağlanır. Günümüz web dünyasında değişen web site türleri için sağlanan çeşitli hosting servisleri vardır. Türkçesi “adanmış sunucu” olan dedicated server ise bütün bir sunucunun tek bir müşteriye veya şirkete adanmasıdır. Yani büyük hacimli ve yüksek trafikli web site sahipleri dedicated sunucuları tercih ederler ve böylece daha fazla içerik ve trafik alanına sahip olurlar. Dedicated sunucular da müşterilerin isteklerine göre farklı amaçlara hizmet edebilirler. Peki, bu dedicated sunucu çeşitleri nelerdir?

Dedicated Sunucu Tipleri

Müşterilerin ihtiyaçlarına ve amaçlarına göre farklı tiplerde dedicated hosting servisleri mevcuttur. Basit dedicated sunucu, yüksek performanslı dedicated sunucu, bant genişliği esaslı dedicated sunucu ve veri tabanı için dedicated sunucu olarak sıralanan bu hizmetler fiyatlarına göre de farklılık gösterirler. Peki, bu tip hosting servisleri ne gibi amaçlara hizmet ederler?

Basit Dedicated Sunucu:

Bu sunucu tipi en temel dedicated sunucudur. Yüksek hacimli ve yüksek trafikli genel web siteleri paylaşımlı hosting servisi kullanamayacağından basit bir dedicated sunucudan yararlanır. Müşteriler yüksek kapasiteye, RAM’e ve bant genişliğine sahip olan basit bir dedicated sunucu hizmeti satın alır.

Yüksek Performanslı Dedicated Sunucu:

Bu sunucu tipi, basit dedicated sunuculara kıyasla daha kapsamlı ve profesyonel web siteleri için yaratılmıştır. Bu tarz siteler için basit dedicated sunucu performansı yeterli gelmeyebilir ve bu durumda web siteleri daha fazla hacme ve işlemci hızına ihtiyaç duyabilir. Bu durumda müşteriler fiyatı daha yüksek olan yüksek performanslı dedicated sunucu hizmetindenn yararlanır.

Bant Genişliği Esaslı Dedicated Sunucu:

Bant genişliğini esas alan dedicated sunuculardan yararlanmak isteyen müşterilerin daha belirli bir amaçları vardır. Bu müşteriler genelde web sitesi üzerinden video yayını ya da canlı yayın yapan müşterilerdir. Kullanıcıların videolara veya canlı yayınlara kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi için o web sitesinin yüksek bant genişliğine sahip bir sunucusu olması gerekir.

Veri Tabanı İçin Dedicated Sunucu:

Bu sunucu tipleri bilişim ve teknoloji profesyonelleri tarafından tercih edilen bir hosting hizmetidir. Uzmanlar, bu sunucular aracılığıyla veri tabanı çalıştırırlar.