Firmaların İstek ve Kapasitelerine Göre Seçilebilecek Web Hosting Çeşitleri

Web sitelerinin veri, resim, grafik, ses, video vb. içeriklerinin yüksek teknolojik donanımlara sahip bir bilgisayarda depolanması ve bunları internet ortamında kullanılabilir hale getirilmesi işlemine web hosting denir. Verileri barındıran bilgisayar da sunucu olarak tanımlanır. Kullanıcı isteklerine bağlı olarak bu sunucular müşterilerine çeşitli şekillerdeki verileri depolama (barındırma) hizmetleri vermektedirler.

Web barındırma hizmet çeşitleri en genel hali ile iki gruba ayrılır: Bunlar, küçük hosting hizmetleri ve büyük hosting hizmetleridir.

Küçük Hosting Hizmetleri (Smaller Hosting Services)

Bir sunucu içerisinde verilerin ve bilgilerin Dosya Aktarım Protokolü (FTP) ile veya sunucunun yan birimlerle bağlantısını sağlayan ara birim (interface) aracılığı ile yüklenebildiği web sayfası ve küçük ölçekte olan dosyaların barındırılması hizmeti olarak tanımlanır. Sunucu dosyaları ya olduğu gibi tutar veya dosyalar için minimum işlem uygular. Genellikle internet servis sağlayıcıları (ISS) bu işlemleri parasız olarak sunar. Parasız hizmet karşılığında web sitelerine ekledikleri reklamlardan gelir elde ederler. Genellikle bu tim hizmetleri olan siteler tek veya bir iki sayfalık ve fazla içerik barındırmayan sitelerdir.

Büyük Hosting Hizmetleri (Larger Hosting Services)

İnternet servis sağlayıcısı genellikle ticari amaçla kurulmuş şirketler tarafından yönetilirler. Her ne kadar bazı büyük şirketler kendi sunucularını kendileri oluştursa da, bakım, teknik destek, teknik eleman istihdamı gibi giderlerden kaçınmak isteyen şirketler sunucu hizmeti satın almayı tercih eder.

Bunun yanında internet sunucusu olmayan büyük firmalar, diğer firmalarla olan e-posta, dosya vb. alış-verişlerde bulunmak için internet ortamına sürekli bağlı kalmak zorundadırlar. Geniş bant aralığına ihtiyacı olan ve yoğun ziyaretçi trafiği bulunan büyük şirketlerin web hosting hizmet sağlayıcılardan destek alması daha ekonomik ve güvenli olmaktadır. Yoğunluğu fazla olan bu tip sitelere veri tabanı desteği ve uygulama geliştirme platformları sağlayan daha kapsamlı bir paket ihtiyaçları vardır. Bu tip isteklerden dolayı da sunucu barındırma hizmeti veren şirketler daha kapsamlı, güvenli ve teknik açıdan daha donanımlı bilgisayarlarla büyük hosting hizmetleri sunmaktadırlar.

Büyük Hosting Hizmetleri kapsamda sunulan hosting çeşitleri şu şekilde sınıflandırılmışlardır:

  • Paylaşımlı web hosting
  • Bayi web hosting
  • Sanal kiralık sunucu web hosting
  • Kiralık web hosting
  • Sunucu web hosting hizmetleri
  • Bulut web hosting hizmetleri
  • Kümelenmiş web hosting

Şirket sahipleri bu hizmetlerden kendilerine uygun olan birini seçerek kullanırlar.