Güvenli Hosting Hizmeti Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting hizmeti, web sitesi sahibi olmak isteyen internet kullanıcılarına internetten alan sahibi olma imkanı sağlar. Her web sitesinin boyutuna göre kapladığı bir alan vardır ve internette barınabilmek için bu alanı hosting hizmeti ile karşılamaları gerekir. Bu hizmet, şirketlerin sunucuları sayesinde gerçekleşir. Kullanıcılar sunucuların tamamını veya bir kısmını ihtiyaçlarına göre kiralayabilir. Devreye aracı şirketler veya ortak sunucu paylaşımı gibi etkenler girince güvenlik sorunları da kaçınılmaz oluyor. Hosting seçerken özellikle sunucuların güvenliğine dikkat edilmeli. Peki, hosting güvenliği tam olarak nedir ve bu konuyla ilgili neler yapılması gerekir?

Hosting Güvenliği Nedir? Güvenli Hosting İçin Neler Yapılmalıdır?

Web dünyasında -özellikle hosting dünyasında – siber saldırılar, kötü amaçlı yazılımlar, hack’lemeler ve diğer birçok güvenlik tehditi oldukça yaygındır. Web sitesi sahibi olmak isteyen kullanıcılar ve hosting servisi sağlayan şirketler bu tehditlerin farkında olmalıdır. Hosting güvenliği için müşterilere de şirketlere de bazı sorumluluklar düşer. Bu sorumluluklardan bazılarına aşağıda değindik.

  • Müşteriler sadece ama sadece güvenilir şirketlerle çalışmalıdır. Bir şirketin güvenilirliğini ölçmek için belli başlı yollar vardır. Bunlardan en önemlisi o bilişim teknolojisi şirketinin Türk Telekomünikasyon onaylı olup olmadığına bakmaktır.
  • Müşteriler sunucularına erişmek için kullandıkları kendilerine özel şifreleri kırılması zor düzeyde oluşturmalıdır.
  • Birçok bilgi teknolojisi uzmanı, öncelikli olarak sunucuların ve ağlarının hem güvenliğini hem de bütünlüğünü korumanın çok önemli olduğu konusunda hemfikir. Bu güvenliği sağlamak ise uzman bilişimcilerle çalışıldığı zaman mümkün. Çünkü ne kadar iyi kodlanmış ve sağlam bir altyapı oluşturulursa sunucu da o kadar güvenli olur.
  • Tüm sürücüler, yazılımlar ve programlar düzenli olarak güncellenmelidir. Müşteriler bu işi kendileri yapmak istemiyorsa iyi bir şirketle çalışmalı ve hosting paketi satın alırken paket içeriğine dikkat etmelidir.
  • Hata veya arıza anında bu durum aksatılmadan müşteri tarafından rapor edilmeli ve bilişim şirketine bildirilmelidir.

Sonuç olarak tekrar değinmek istiyoruz ki bir web sitesinin hosting’inin güvenliği konusunda en büyük payı olan sunucuyu ve ağı sağlayan şirkettir. Bu nedenle müşteriler çeşitli güvenlik yöntemleri sunan ideal şirketlerle çalışmalıdır.