Hosting Nedir? Güvenli Hosting Nasıl Sağlanır?

Hosting hizmeti şirketler tarafından internet kullanıcılarına web siteleri için sunulan “alan kiralama” hizmetidir. Türkçe’ye tam çevrilemese de barındırma hizmeti olarak da bilinen hosting hizmeti, web sitesi sahibi olmak isteyenler için bir gerekliliktir. Peki, bu hizmet tam olarak nasıl sağlanır?

Dünya çapındaki (world wide) teknoloji şirketlerinin internetle kullanıcı arasında köprü görevi gören sunucuları vardır. Bu sunucular işlemci ve ram gibi parçalara sahip cihazlardır. Web sitesini world wide web (www.) üzerinde yayınlamak isteyen internet kullanıcıları bu şirketlerden hosting hizmeti satın alırlar. Bu hosting hizmeti aslında bir bakıma sunucu kullanımı için kira ödemektir. Web sitesi sahipleri, sitelerinin hacmine, kapasitesine, trafiğine vb. özelliklerine göre sunucu kiralarlar. Fakat bu kiralama işlemi genellikle dolaylı yolla gerçekleşir. Yani direkt sunucu kiralamak yerine sunucu kiralayan şirketlerin paketlerini satın almış olurlar. Peki, bu aracı şirketler ne yapar?

Büyük şirketlerden büyük hosting alanları ve sunucular kiralayan hosting hizmeti şirketleri, kiraladıkları alana altyapı oluştururlar. Daha sonra bu alanı parçalara bölerek web sitesi sahibi olmak isteyenlere kiralarlar. Bu bütün taraflar için avantajlı bir durumdur. Sunucu sahibi olan şirket para kazanır, sunucu kiralayan şirket para kazanır ve tüm bunlara ek olarak web sitesi sahibi olmak isteyen internet kullanıcısı ucuz ve kolay bir yolla bunu başarabilir. Bu sistem daha çok yeni başlayanlar veya küçük işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu sistemden yoğun trafikli sitelerin de yararlandığını görmekteyiz. Örneğin, “Jackpots in a flash” başlığıyla yüksek kullanıcılı bir web sitesi sahibi olmak isteyen kullanıcı, sağladığı kolaylıklardan dolayı bu hosting hizmetini tercih edebilir. Peki, bu sistemin dezavantajları yok mu? Elbette var, özellikle de söz konusu hosting güvenliği ve siber güvenlik olunca.

Araya aracı şirketlerin girmesi ve piyasada ekonomik rekabet oluşması kalite farkına neden olabiliyor. Yani, ucuz hosting hizmeti sağladığını iddia eden şirketler aslında güvenlik gibi kalite unsurlarından ödün verebiliyor. Aynı şekilde bazı şirketler de müşteriye aşırı yüksek fiyat verebiliyor. Peki, güvenli hosting sahibi nasıl olunur?

Özellikle aracı şirketler söz konusu olunca bu şirketlerin Türk Telekomünasyon tarafından onaylı olup olmadığına bakmak gerekir.