KİRALIK (DEDICATED) SUNUCULAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Kurumların, şirketlerin ve kişilerin internet ortamında iletişimde kalması ve çeşitli ihtiyaçlarının karşılayan datayı barındırması için teknolojik cihazlara gereksinim duyulmaktadır. Bu amaçla, farklı işlevlerde ve özelliklerde çok sayıda bilgi depolayan ve isteklere cevap veren sunucu çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kiralık barındırma sunucuları yani “dedicated hosting server”’lardır. Bu sonuncuların özelliklerini anlamak adına alt başlıklarla ilgili tanımlamaları iyi bilmek gerekmektedir.

Sunucu Nedir, Sunucu Çeşitleri Nelerdir?

Sunucu, elektrik kesintisinin hiçbir şekilde olmadığı, özel soğutma sistemlerinin bulunduğu, kullanıcıya 24 saat kesintisiz hizmet sunan yüksek teknolojik özelliklere sahip, paylaşıma ve kullanıma açık bir bilgisayar çeşididir. Kullanıcı isteklerine bağlı olarak çeşitli sunucular bulunmaktadır, hosting türüne bağlı ağ sunucuları şunlardır:

  • Paylaşımlı (shared hosting) sunucular
  • Kiralık (dedicated hosting) sunucular
  • Co-location hosting sunucular
  • Bayi (reseller hosting) sunucular
  • Bulut (Cloud hosting) sunucular

Kiralık (Dedicated Hosting) Sunucu Nedir?

Kiracının özel isteklerine göre tasarlanmış ve tüm detayları ile bir tek kullanıcıya tahsis edilmiş teknik özellikleri yüksek bir bilgisayar çeşididir.

Kiralık Sunucuya Neden İhtiyaç Duyulur?

Genellikle çok sayıda kullanıcının sahip olduğu sunucularda işlem trafiğinin yoğunlaşması sebebiyle veri alışveriş hızlarında zamanla azalmalara sebep olur. Çok yoğun ziyaretçi sayısına sahip web sitelerinde hızın azalması kullanıcıların istemediği can sıkıcı bir durumdur. Yoğun ziyaretçiye sahip site sahipleri, bu durumun önüne geçmek adına sunucu kiralama yolunu tercih eder. Site performansını yükseltmek, ziyaretçi memnuniyetini ve sayısını artırmak amacıyla tercih edilen bir hizmettir. Sunucu satın almak çok masraflı bir iş olacağından, kiralama yöntemi kullanıcılar açısından ideal bir çözümdür.

Kiralık Sunucu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle kiralık sunucu tamamen bir tek kullanıcıya tahsis edilmiş bir bilgisayardır. Bu sebeple diğer dış ortamlardan ve etkilerden yalıtılmış olduğu için uygulamalar ve barındırdığı bilgiler açısından üst düzeyde bir güvenlik sağlanmış olur. Sunucu satın almadaki ve bu sunucuyu barındıracak özel ortamların masraflarındaki yüksek maliyet ortadan kaldırılmış olur. Kısacası, kiralık sunucu ile minimum maliyet, güvenli ortam, yüksek performans ve 7/24 hizmet sunma imkanlarına kavuşulur.

Kiralık Sunucu ile Neler Yapılabilir?

Kiralanan bir sunucuda istenilen herhangi bir kontrol paneli ile yönetim sağlayabilirsiniz, birden çok alan adı bulundurabilirsiniz, sadece kendiniz için veya farklı müşterilere hizmet sunabilirsiniz, yoğun trafiğe rağmen yüksek performans gerektiren siteler kurabilirsiniz, radyo, televizyon gibi yayınlar yapabilirsiniz, veri tabanı sunucusu olarak ta kullanabilirsiniz.