Kiralık Hosting hizmeti ile paylaşımlı hosting hizmeti arasındaki farklar

Bir hosting hizmeti alınacağı zaman kişi veya firmalar bu konuda birçok hizmet sunumu ile karşılaşırlar. Acaba hangi barındırma hizmeti daha uygundur gibi bir soru karşımıza çıkar? Bu sorunun cevabını verebilmek için web sitesi kuracak kişi veya kurumun sitenin içerik ve kapasitesini iyi hesaplaması, hosting hizmet çeşitlerini bilip buna göre seçim yapması, işlevsellik ve verimlilik açısından çok önemlidir. Böylelikle, kullanım açısından en ideal barındırma hizmetinden faydalanmış olunacaktır.

Bu makalede birçok hosting hizmetlerinden sadece kiralık hosting ile paylaşımlı hosting arasındaki farklara değinilerek avantaj ve dezavantajları ortaya konacaktır. Hizmet alacaklar için faydalı olacağı kanaatindeyim.

Sunulan hosting hizmeti, bu hizmeti sunan sunucularla (server) doğrudan ilgilidir. Yani sunucu olarak adlandırdığımız bilgisayara ait Ram, Harddisk ve diğer donanım açısından ne kadar üst teknolojiye sahip olursa alınacak hizmet de o kadar kaliteli olacaktır. Maalesef hosting hizmetini alırken insanlar genellikle bu bilgilere ulaşılamıyor. Karşılıklı çalışmalar başlayınca kalite anlaşılıyor. Bu işin ayrı bir boyutudur. Şimdi kiralık ve paylaşımlı hosting hizmetleri arasındaki ayırımları inceleyelim:

  • Kiralık hosting, hizmeti veren fiziksel bir sunucuyu hiçbir kullanıcı ile paylaşmadan sadece bir tek kullanıcıya tahsisi edilmesiyle ortaya çıkan bir hizmet türüdür.
  • Paylaşımlı hosting, bir fiziksel sunucu üzerindeki donanımların, birden çok kullanıcıya tahsis edilmesiyle ortaya çıkan sanal sunucular tarafından hizmet sunma şeklidir.
  • Kiralık hosting hizmetinde kullanım hakkı alınmış olan sunucu üzerindeki alan istenildiği şekilde bölünerek her biri için ayrı bir hosting hizmeti sunularak kar amaçlı kullanılabilir.
  • Paylaşımlı hostig hizmeti alan kullanıcı sunucu üzerinden belli bir alan almış olacağından kullanımı sınırlı olup bu açıdan kar amaçlı kullanılamaz. Ancak sunduğu web sitesi üzerinden kar elde edebilir.
  • Kiralık hosting hizmetinde sunucu üzerine birden fazla işletim sistemi kurularak paylaşımlı sunucu gibi kullanılabilir. Buna bağlı olarak alternatifli bir işletim sistemi hizmeti verilmiş olur.
  • Paylaşımlı hosting hizmetinde sunucu üzerinde kurulu olan işletim sistemi kullanılmak zorundadır.
  • Kiralık hosting sistemi kişi veya kuruma özel olması sebebi ile maliyeti yüksektir.
  • Paylaşımlı hosting hizmeti daha ekonomiktir.
  • Kiralık hosting hizmeti veriliyorsa ve paylaşıma açılıyorsa sunucu sahibi her kullanıcıya güvenlik, yazılım, donanım ve teknik destek vermek zorundadır.
  • Paylaşımlı hosting hizmet alımında kullanıcılara bu hizmetler sunulur, kullanıcı ayrıca bunlarla uğraşmaz.