Paylaşımlı Ağ Barındırma Hizmeti (Shared Web Hosting Service) İçin Bilinmesi Gerekenler

Paylaşımlı ağ barındırma hizmeti, aynı sunucuyu (server) birçok web sitesinin kullanımına sunduğu hosting hizmeti olarak tanımlanır. Sunucu hizmet maliyetini kullanıma açtığı web siteleri üzerinden temin eder. Genellikle barındırma hizmeti için en ekonomik yöntemlerden birisidir.

Sunucu tarafından verilen bu hizmet, birçok kullanıcı tarafından paylaşıldığından sistem yönetimini de içermek zorundadır. Yani gerekli tüm hizmetler sunucu tarafından karşılanır, böylelikle kullanıcı arka planda çalışan protokolleri düzenlemekle uğraşmaz. Bu kullanıcılar açısından bir avantajdır. Ancak birtakım kontrolleri elinde bulundurmak isteyen, kapsamlı bir yazılım geliştirmeye ihtiyaç duyan kullanıcılar için bu hosting şekli bir dezavantaj olarak görülebilir.

Bunun yanında bu hizmet şekli diğer barındırma sunucularına göre çok daha ucuz ve ekonomiktir. Paylaşımlı hosting hizmeti genellikle kullanıcılara sınırlı kontrol imkanı verir. Bu tip sunucuların verdiği hizmetler şunlardır:

  • Temel web istatistik desteği
  • E-posta ve web posta hizmetleri
  • Güvenlik güncellemeleri
  • Otomatik komut dizisi yüklemeleri
  • Güncel PHP ve MySQL desteği
  • Satış sonrası teknik destek hizmeti

Paylaşımlı barındırma sunucularının çoğu güvenlik açısından Linux işletim sistemi tabanlı olarak çalışır. Bazı sunucularda Microsoft Windows tabanlı ve FreeBSD tabanlı çözümler sunmaktadırlar.

Bu sunucuların bir kısmı kar amaçlı, bir kısmı da kar amacı gütmeden hizmet vermektedir. Ücretsiz olarak paylaşılan hosting, kullanıcılara aynı alan adını sunar ve her kullanıcı için bir alt alan adı oluşturur ve bu alanlara yerleştirmiş oldukları reklamlardan gelir elde ederler. Ücretsiz paylaşılan barındırma alanları ev sahipliği yaptığı sitelere minimum bant genişliği kullanmasına izin verir.

Ücretli barındırma uygulaması seçen kullanıcılara ise kendi alan adlarını ve kişiselleştirilmiş e-posta hesaplarını kullanmalarına izin verir. Bunun yanında kaynak sınırlaması uygulayarak herkesin aynı belleği, CPU’yu, depolama alanını ve IP adresini verir. Sadece barındırma şirketinin sağlamış olduğu yazılımlar kullanılabilir. Daha düşük güvenlik sistemine sahiptir gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Tabi bu durum sunucuya daha ekonomik bir hizmet verme imkanı sağlar. Bu sebeple hız ve güvenlik açısından önem arz etmeyen siteler için bu tercih sebebi olmaktadır.

Paylaşımlı web hosting hizmeti veren sunucular, düşük ve orta trafik hareketliliğine sahip siteleri barındırmak veya e-ticaret sitelerine ev sahipliği yapmak için ideal hizmetler sunmaktadır.