Paylaşımlı Hosting Servisi (Shared Web Hosting)

Hosting Nedir?

Hosting, kullanıcıların web sitesi sahibi olurken satın aldıkları internet alanı servisidir. Hosting, domain ile karıştırılmamalıdır. Domain satın alan bir müşteri, web sitesininin isim hakkını satın almış olur. Fakat hosting servisi satın alan bir müşteri, web sitesinin internette kapladığı alanı kiralamış olur. Bu hizmet sunucularla sağlanır. Web sitesinin boyutuna, türüne ve amacına göre farklı müşteriler farklı hosting hizmetlerine ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle birkaç çeşit hosting hizmeti bulunmaktadır. Bu hosting hizmetlerinden biri de Shared Web Hosting yani paylaşımlı hosting servisidir. Peki, paylaşımlı hosting servisi nedir?

Paylaşımlı Hosting Servisi (Shared Web Hosting) Nedir?

Paylaşımlı Hosting Servisi veya İngilizce adıyla Shared Web Hosting günümüzde en çok satın alınan ve fiyatı en düşük olan hosting hizmetidir. Paylaşımlı hosting servisi kiralayan bir müşteri, başka internet kullanıcılarının da kullandığı veya kullanabileceği bir sunucuyu kiralamış olur. Bu hizmet genellikle web geliştiriciliğine yeni başlayanlar, küçük işletmeler veya tek bir web sitesi sahibi olan kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Bazen de birkaç tane web sitesine sahip şirketler, ekonomik avantaj açısından tüm sitelerini tek bir sunucuya bağlamayı tercih ediyor. Sonuçta ortak bir sunucuyu birçok kullanıcıyla paylaşmak sınırlı imkanlar yaratıyor.

Paylaşımlı Hosting (Shared Web Hosting) Özellikleri

Öncelikle paylaşımlı hosting servisinden yararlanmak isteyen kullanıcıların web sitesi belirli bir kapasiteyi geçemez. Yani shared hosting kullanan her web sitenin kendisine ait aşmaması gereken bir kota vardır. Ayrıca paylaşımlı sunucular özel sunuculara kıyasla daha yavaş tepki verebilirler. Bazı kalitesiz şirketler ise bir sunucuda olması gerektiğinden fazla web adresi barındırabilir. Bu nedenle paylaşımlı hosting servisi (shared hosting) satın alırken kötü amaçlı şirketlerin çeldirici pazarlama kampanyalarına aldanmamak gerekir. Eğer doğru bir hosting şirketinden güzel bir hosting paketi satın alırsanız hem ekonomik hem de teknolojik avantajlardan yararlanabilirsiniz. Paylaşımlı hosting sınırlı özelliklere sahip olsa da birçok web sitesi sahibinin ihtiyacını karşılamış ve memnuniyetini kazanmıştır. Özellikle düşük kapasiteli web sitelerinin fazla bir barınma ihtiyacı olmayacağından paylaşımlı hosting en iyi seçenek olacaktır.