Paylaşımlı Web Hosting Hizmeti ile Bulut Hosting Hizmeti Arasındaki Fark

Hosting hizmet alımlarında yapılabilecek en ideal yaklaşım, hizmeti sunan hosting’lerin karşılaştırılarak isteklere en uygun olanının seçilmesidir. Bu amaçla bu yazıda en çok kullanımı olan iki hosting hizmet şekli olan paylaşımlı ve bulut hosting karşılaştırılmıştır.

Paylaşımlı web hostin hizmeti; kapasitesi yüksek bir sunucu alanının birkaç küçük alanlara ayrıldığı ve ayrılan her bir alanın farklı müşterilere satıldığı, müşterinin de web sitesi dosyalarını ayrılan alana yükleyebildiği ve kısa zaman içerisinde -hatta birkaç dakikada- çalıştırarak hizmet verdiği bir web hosting şeklidir.

Cloud hosting ise birkaç sunucunun birbirine bağlı olarak bir web sitesine hizmet verirken tek bir sunucu gibi davranan, bulut gibi görünen bir barındırma hizmet şeklidir. Bulut sisteminde birçok sunucu yer aldığından çok miktarda sistem kaynağı vardır.

Şimdi her iki hosting özelliklerine bir göz atalım:

  • Paylaşımlı hosting yönetilebilirken, bulut hosting hizmetlerinin çoğu yönetilemez.
  • Paylaşımlı hosting kurulumu sebebiyle ucuzdur, bulut hosting ise sağlayıcılara ve değişikliklere bağlı olarak daha maliyetlidir.
  • Paylaşımlı hosting güvenilirdir, ancak bulut hosting teknolojisi sebebiyle paylaşımlı hosting’den daha güvenilirdir.
  • Paylaşımlı hosting sisteminde bir sunucu hizmet verirken bulut hosting birden fazla sunucuya erişme imkanı vardır. Bulut hosting sisteminde bir sunucuda problem olursa siteyi başka bir sunucuya taşıyarak hizmet almaya devam edilir.
  • Paylaşımlı hosting hizmetinde seçenekler sınırlı iken bulut hosting hizmeti daha esnek ve seçenekler sınırsızdır.
  • Paylaşımlı hosting ile ölçeklemek zorken bulut hosting ile birkaç tıklama ile yukarı-aşağı ölçeklemek kolaydır. Ölçeklemeden kasıt artan iş yükünün yönetilebilmesi amacıyla kaynakların artırılarak kullanılmasıdır.
  • Paylaşımlı hosting hizmetini bir cPanel (kontrol paneli) ile yönetmek kolaydır, çoğu bulut hosting’e erişim, kontrol paneli olmadan bir arayüz ile sağlanır.

Yukarıda sıralanmış olan her iki hizmete ait özelliklerin hosting hizmeti alacaklar açısından iyi tahlil edilmesi gerekir. Tabi ki bu da yeterli olmaz. Hizmet alacaklar kendi kurmak istedikleri web sitesi özelliklerini de iyi değerlendirmeleri gerekir. Web sitesindeki işlem kapasitesi, ziyaretçi yoğunluğu, sitede sunulacak hizmetler vb. Tüm bunların hepsi bir arada düşünülerek karar verildiğinde en optimum seçim yapılmış olur.