Reseller Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Barındırma servisi olarak da geçen hosting servisi kullanıcıların web sitesi için internet alanına sahip olmasına yarayan bir servistir. Yani web sitesi olan bir müşteri, web sitesinin içerik hacmine (videolara, resimler vb.), site trafiğine ve diğer kapasite özelliklerine göre internetten alan alma ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacı da şirketlerin kullanıcılara kiraladığı sunucular aracılığıyla giderir. Sitelerin hacimlerine göre belli başlı hosting tipleri vardır. Bunlardan bir tanesi de reseller hosting’dir. Peki, reseller hosting nedir?

Reseller Hosting Nedir?

İngilizce’deki “reseller” kelimesinin Türkçe karşılığı “yeniden satıcı”dır. Türkçe’ye bayi hosting’i olarak da geçmiştir. Yani reseller hosting kiralayan bir kullanıcı kiraladığı web alanını isterse başka kullanıcılara kiralayabilir. Reseller hosting paketleri bazı şirketler tarafından satılmakta ve diğer paketlere göre daha pahalı olabilir. Bunun nedeni ise hosting firmasının sattığı reseller paketlerde kullanıcının altyapı ihtiyacını kaldırmasıdır. Yani hosting şirketleri büyük bir web alanı satın alıp bu alana kendi altyapısını kurup daha sonra bu alanı parçalara bölerek diğer kullanıcılara kiralayabilir. Reseller hosting bu yönüyle genellikle küçük işletmeler veya web sitesi geliştiriciliğine yeni başlayan tarafından tercih edilir. Ayrıca reseller hosting ile birçok siteye hosting imkanı sağlamak mümkün olduğundan, birden fazla web sitesi olan kullanıcılar da kimi zaman bu yöntemi tercih etmektedir. Reseller hosting hizmetinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Reseller Hosting Hizmetinin Avantajları

  • Hazır altyapı sayesinde kullanımı basittir.
  • Yeni başlayanlara için uygun fiyatları ve hazır altyapısıyla kolaylıklar sağlar.
  • Reseller hosting kiralayarak büyük bir alana ve birçok yetkiye sahip olunabilir. Ayrıca bu alandan birden fazla web sitesi yararlanabilir. Bu nedenle bazı işletmeler ya da birden çok web sitesi sahibi olan kullanıcılar reseller hosting hizmetinden yararlanmayı tercih eder.
  • Sağladığı uygun fiyatlarla birçok kullanıcı için en iyi seçenektir.

Reseller Hosting Hizmetinin Dezavantajları

  • Birçok web sitesi tarafından ortak bir sunucu kullanıldığı için sunucunun çökmesi durumunda birçok web sitesi zarar görecektir. Bu durumun oluşması düşük bir ihtimaldir fakat yine de mümkündür.
  • Büyük hacimli web siteleri için sınırlı alan sağlar.