Web Hosting Çeşitleri Nelerdir?

İşimizin, işyerimizin, emeklerimizin, amatör yazılarımızın ya da her ne sebeple olursa olsun oluşturduğumuz web sitemizin dış dünyaya açılabilmesi için, içerisine koyduğumuz her şeyin barındırılmasına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı hosting denilen ve Türkçe olarak barındırma diyebileceğimiz şirketlerden amacımıza uygun bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Tabi ki günümüz teknoloji dünyasında çok değişik ve farklı özeliklere, avantaj ve dezavantajlara sahip hosting çeşitleri bulmak mümkün. Her birisinin kendi içinde artıları ve eksileri olabildiği gibi birbirlerine göre de artıları ve eksileri olmaktadır. Amacımız, bütçemiz ve beklentilerimiz ışığında tercih yapmak ve alabileceğimiz hizmetleri en sorunsuz şekilde elde etmek olmalı.

Hosting çeşitlerini sırasıyla incelersek:

Paylaşımlı (Shared) Hosting

En uygun fiyatlarla profesyonel hizmet alınabilecek hosting türüdür. Bu firmalar bir çok kullanıcıya aynı anda farklı hesaplar üzerinden hizmet vermektedir. Sitenin güvenliği, yedeklenmesi ve yönetim ile ilgili tüm işlemler firma tarafından ve genelikle en profesyonel elamanlar tarafından yerine getirilmektedir. Site sahibinin yapması gereken tek şey, içeriği onların sunduğu ara yüz üzerinde oluşturmak ve yayınlamaktır. Bir çok blog yazarı ve hatta küçük şirketlerin genellikle tercih ettikleri bir hosting çeşididir.

Sunucu Bulundurma (Co-Location)

Sunucu bulundurma tercih edildi ise, sunulacak her hizmetin hatta elektrik ücretinin bile ücreti ödenmesi gerekir. Ayrıca kullanılan yazılımın lisans ücretleri de karşılanması gerekebilir bazen. Yapılması gereken çalışır vaziyetteki sunucuyu teslim etmektir. Amatör bir blog yazarının tercih etmesinin çok zor olduğu bir sistemdir.

Bayi (Reseller) Hosting

Paylaşımlı hosting sistemine benzeyen bu sistemde, verilen belirli limitler dahilinde birden fazla hosting hesabı tek bir panel üzerinden açılabilmektedir.

Kiralık (Dedicated) Hosting

Gerçekten her şeyiyle komple bir sunucu kiralama şeklidir. Kapasiteleri çok yüksek web sitelerini barındırmaktadır ve bu sitelerin ziyaretçi trafikleri de oldukça yüksektir. Bu şekilde bir yoğunluğa tabi ki her sitenin sahip olması mümkün değildir.

Bulut (Cloud) Hosting

Bir çok sunucunun bir network ağı üzerinden birbirlerine bağlı olduğu bir sistemdir. Bu sistemde site sahibinin yapması gereken tek şey, sitesinin kodlarını bu hosting ağına dahil etmektir.

Sonuç olarak, alınan hosting hizmeti, gereksinim duyulacak teknik alt yapı ve hedeflenen ziyaretçi sayısı da göz önüne alınarak tercih edilmelidir.